نگاهی به چیپست کایرین ۹۶۰ هوآوی

شاید تا چند سال پیش همه فکر میکردیم که کوالکام فقط توانایی تولید چیپست های پر قدرت را دارد اما امروزه می‌بینیم که شرکت‌های تولید کننده گوشی هوشمند نیز دست به کار شده‌اند و چیپست‌هایی تولید می‌کنند که توانایی رقابت با شرکت‌های بزرگ چیپست سازی را دارد.
هوآوی نام آشنای نماینده چین است که مدت کوتاهی از رونمایی نسل جدید چیپست‌اش می‌گذرد نام این چیپست کایرین ۹۶۰ است که برای قرارگیری چهار هسته پرقدرت Cortex-A73 و چهار هسته نسبتا میان قدرت Cortex-A53 از معماری big.LITTLE استفاده شده است.

کایرین ۹۶۰ هوآویغول جدید چینی‌ها از رم‌های LPDDR4 پشتیبانی می‌کنند و مودم‌هایی که هوآوی برای این چیپست تهیه کرده شبکه LTE.cat 12/13 را پوشش می‌دهند همین موضوع سبب شده تا سرعت دانلود به ۶۰۰ مگابایت در ثانیه و سرعت آپلود به ۱۵۰ مگابایت در ثانیه برسد.

کایرین ۹۶۰ هوآوی
چیپست جدید هوآوی شبکه CDMA به همراه فرکانس رادیویی بین ۳۳۰ مگاهرتز تا ۳.۸ گیگاهرتز را پوشش می‌دهد و فرایند ۱۶ نانومتری FinFET آن توسط کمپانی TSMC صورت گرفته است.
چیپست کایرین ۹۶۰ مجهز به پردازشگر گرافیکی Mail-G71 MP8 می‌باشد که اگر بخواهیم محصول جدید را با نسل قبلی یعنی کایرین ۹۵۰ مقایسه‌ای کنیم شاهد پیشرفت چشم گیری هستیم، چرا که محصول جدید ۱۵ درصد در پردازشگر اصلی، ۲۰ درصد در پردازنده گرافیکی و ۱۸۰ درصد در عملکرد CPU قدرتمند‌تر شده است.

نتایج بنچمارک چیپست کایرین ۹۶۰ هوآوی

بنچمارک هم این حقایق را انکار نمی‌کند و چیپست جدید هوآوی را یک هیولا اعلام کرده اند. کایرین ۹۶۰ در GFXbench پس از چیپ A10 اپل با اختلاف اندکی در مقام دوم ایستاده است مدال نقره نیز در مورد Geekbench به نماینده چین رسیده اما در حالت چند هسته‌ای و تمامی تست‌های صورت گرفته دیگر کایرین ۹۶۰ غوغا کرده و در مقام اول ایستاده تا نماینده چین نشان دهد که توانایی آن‌ها فقط در ساخت اسمارت فون‌ها نیست در ادامه جایگاه کایرین ۹۶۰ در بنچمارک را مشاهده میکنیم.

کایرین ۹۶۰ هوآوی

کایرین ۹۶۰ هوآوی